Tydzień misyjny 2016

Tydzień Misyjny w Seminarium

Tradycyjnie Tydzień Misyjny w seminarium jest poprzedzony ogromem pracy. Przygotowanie relacji ze stażów misyjnych, świadectw, filmów, płyt, kalendarzy, gazetek, banerów czy jak w tym roku książki „Ziemia spragniona miłosierdzia” z pobytu w Afryce pokazuje jak wyjątkowy i ważny jest ten czas w naszej wspólnocie.
 
Ważny, również z tego powodu, że pojęcie Misji jest fundamentalne dla każdego chrześcijanina, a tym bardziej kleryka czy księdza. „Ochrzczony to znaczy posłany” to wezwanie towarzyszyło obchodom Tygodnia Misyjnego przeżywanego w obliczu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Image
Niedziela Misyjna 23.10.2016
 
Msza święta pod przewodnictwem Wikariusza Biskupa ds. misji księdza dr Krzysztofa Czermaka rozpoczęła czas modlitwy za Misję i Misjonarzy. Celebrowana w tradycyjnych afrykańskich ornatach już ukierunkowała nasze myśli do dalekich krajów. Jednym z elementów liturgii jest procesja z darami. W naszej wspólnocie w takiej procesji biorą udział klerycy, którzy w tym roku byli na stażach misyjnych. Z Kazachstanu nasi współbracia przywieźli figurkę bł. Ks. Władysława Bukowińskiego – niestrudzonego Apostoła tego kraju, który spędził w łagrach sowieckich 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni, a którego beatyfikacja odbyła się 11 września. Z Ameryki Południowej bracia ofiarowali gobelinprzedstawiający życie Peruwiańczyków oraz kilka innych drobiazgów. Tegoroczni „Afrykańczycy” ofiarowali do Sali Misyjnej drewnianą mapę Afryki.Ks. Czermak w kazaniu powiedział bardzo ważne słowa, że „Misje to nie jest pomaganie innym ludziom, nie jest to również budowanie kościołów, szkół czy szpitali, Misje to jest moje doświadczenie Jezusa, osobista relacja z Nim, z której wszystko inne oddziałuje. Bez napełnienia się Jezusem nie ma mowy o żadnych misjach.”
 
Kolejnym wydarzeniem, w którym braliśmy udział był marsz w intencji misji, misjonarzy i prześladowanych chrześcijan ulicami Tarnowa. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Stowarzyszenie Młodzi Misjom. W tym roku podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia rozważano listy przesłane z RCA od bp. Tadeusza Kusego, gdzie od kilku tygodni panuje bardzo napięta atmosfera i grasują bojówkarze z Seleki.
 
Popołudniowe nabożeństwo różańcowe odmawialiśmy w różnych językach, a nasz opiekun o. Stanisław Wojdak wygłosił konferencję ascetyczną poruszając tematy misyjne.

Relacja fotograficzna w Kronice oraz tutaj.
Image
Poniedziałek 24.10.2016
 
W poniedziałkowe popołudnie zgromadziliśmy się w kaplicy na modlitwę różańcową wraz z osobami mieszkającymi w DPS-ach przy ulicy Robotniczej, Szpitalnej, Starodąbrowskiej, jak również podopiecznymi świetlic, które odwiedzamy oraz z młodzieżą Środowiskowego Domu Samopomocy im. Św. Kingi.
 
Wtorek 25.10.2016
 
Wtorkowy wieczór był centralnym punktem naszego Tygodnia Misyjnego. Wieczór świadectw jest podsumowaniem naszych działań i możliwością zobaczenia jak nasi współbracia przeżyli czas stażów. Zaczynając od końca, dk. Adam Cieśla mówiąc krótkie świadectwo zwrócił uwagę na bardzo ważny temat. By mieć misyjne serce nie trzeba wcale wyjechać do pracy na innym kontynencie, by mieć misyjne serce trzeba poznać i zrozumieć wartość Eucharystii oraz braku Eucharystii(!).

Nasi bracia na końcach świata oczekują na misjonarza, który odprawi Mszę świętą niejednokrotnie ponad kilka miesięcy. Tam można poczuć głód Boga. To nas powinno przynaglać do ofiarnego przygotowywania się do życia w kapłaństwie. Bracia z Kazachstanu nawiązywali do niesamowitego zwyczaju jaki jest w całym kraju, mianowicie codziennej godzinnej adoracji Najświętszego Ciała Pańskiego, na której gromadzą się wszyscy księża, siostry zakonne i kilku świeckich. Ten czas ciszy i pozornego bezruchu jest bardzo przejmujący, gdy za drzwiami Kościoła jest gwar i ruchliwe ulice, a Kościół jest prawie pusty. Szczepan Wajda z III roku wspominał o wielu radościach z jakimi spotkał się w Peru, jak również problemami m.in. natury fizycznej, np. mniejsza ilość tlenu na wysokościach ponad 3000 m.n.p.m. gdzie pracują misjonarze, konsekwentnie zmniejszała również wydajność pracy. Dwóch naszych braci Piotrów (P. Turek z IV roku i P. Ryndak z II roku) odbyli staż językowy we Francji. Opowiadali o obecnej trudnej sytuacji w tym kraju zwłaszcza po ostatnich zamachach, jak również wielkiej wdzięczności ludzi, którzy widząc ich chodzących pod koloratką wyrażali wdzięczność za ten znak wiary w Jezusa. Był to czas intensywnego poznawania języka jak i kultury i historii tej „Córy Kościoła”.

Relacja fotograficzna również w naszej Kronice fotograficznej.

Środa 26.10.2016
 
W środę odbyły się dwie akcje misyjne braci z Ogniska Misyjnego. Przed południem dwóch z nas wraz z o. Stanisławem przeprowadzili ewangelizację misyjną w VI Gimnazjum w Tarnowie. Pokazali młodzieży filmy z tegorocznych stażów i podzielili się świadectwem. Wieczorem na nabożeństwie różańcowym zostały odczytane listy bp. Tadeusza Kusego napisane do naszej wspólnoty z informacjami o aktualnych sprawach w RCA jak i gorącą prośbą o modlitewne wsparcie, na które staraliśmy odpowiedzieć poprzez codzienną modlitwę wspólnotową, jak i prywatną.
Image