Tydzień misyjny 2017

Niedziela misyjna

Obchody Tygodnia misyjnego w dniach 22-29.10.2017r. pod hasłem „Idźcie i głoście”, tradycyjnie we wspólnocie naszego seminarium, rozpoczęła uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił opiekun Ogniska Misyjnego o. Stanisław Wojdak. Msza święta sprawowana o godz. 8:30 została ubogacona procesją z darami, w której nasi bracia złożyli pamiątki z tegorocznych stażów misyjnych.

Pewna grupa kleryków wzięła także udział w marszu misyjnym w intencji misjonarzy pracujących na krańcach świata. Marsz ten ruszył o godz. 14:00 spod kościoła Świętej Rodziny i zmierzał w kierunku tarnowskiej katedry, gdzie o godz. 15:00 była sprawowana Msza święta w intencji misyjnej działalności Kościoła. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi do spraw misji. W wygłoszonej homilii nakreślił na czym powinna polegać odpowiedzialność każdego z nas za misyjny charyzmat Kościoła. Po zakończonej Mszy świętej młodzież ze Stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom zorganizowała kiermasz misyjny i animację misyjną dla dzieci na płycie tarnowskiego rynku.

Warto nadmienić, że wspólnota Ogniska Misyjnego jak co roku przygotowała okolicznościową wystawkę. W tym roku został zaprezentowany album „Oto ja, poślij mnie”, który powstał z okazji dziesięciolecia stażów misyjnych oraz banery z poszczególnych stażów.

Różaniec i Błonie w tygodniu misyjnym

W poniedziałkowe popołudnie zgromadziliśmy się w kaplicy na modlitwę różańcową wraz z osobami mieszkającymi w DPS-ach przy ulicy Robotniczej, Szpitalnej, Starodąbrowskiej, jak również podopiecznymi świetlic, które odwiedzamy oraz z młodzieżą Środowiskowego Domu Samopomocy im. Św. Kingi. Z inicjatywy seminaryjnego koła Caritas odbyła się ta wspólna modlitwa oraz wymiana doświadczeń i radości, którą te osoby ze sobą niosą.

Naszymi gośćmi byli również głuchoniemi. Intencją, którą podjęliśmy na różańcu była posługa misjonarzy i misjonarek w krajach misyjnych. Uczestnikom spotkania zostały rozdane również karteczki z modlitwą za misjonarzy.

Dnia 24 października wraz z Ojcem Stanisławem udaliśmy się do Błonia do braci z roku pierwszego. Był to wieczór świadectw, który miał ukazać inicjatywę stażów misyjnych, a także to, czego doświadczyliśmy podczas tych, że wyjazdów. Świadectwo z pobytu w Afryce mówił kl. Mateusz i o. Stanisław, z Boliwii kl. Grzegorz, z Kazachstanu kl. Andrzej i kl. Jan. Po każdym świadectwie była projekcja filmów, które powstały, jako owoc po tegorocznych stażach. Na zakończenie było wiele pytań od naszych młodszych braci zainteresowanych stażami misyjnymi, na które staraliśmy się odpowiedzieć.

Idźcie i głoście - wieczór świadectw
Nieprzerwanie od kilku już lat w tygodniu misyjnym obchodzonym w naszym Seminarium szczególne miejsce zajmuje wieczór świadectw. W tym roku formacyjnym odbył się on w środę 25 października. Swoim doświadczeniem przywiezionym ze stażów podzielili się kl. Mateusz Chwałek (Afryce – RCA), kl. Grzegorz Banaś (Ameryka Płd. – Boliwia), kl. Wojciech Mróz (Kazachstan – Karaganda) oraz kl. Andrzej Janiga (Kazachstan – Atyrau).
 
Tegoroczny wieczór świadectw miał wyjątkowy charakter, gdyż oprócz świadectw kleryków i emisji filmów miała jeszcze miejsce prezentacja jubileuszowego albumu, który upamiętnia wszystkie odbyte staże misyjne do poszczególnych państw na trzech kontynentach: Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Album ten jest dziełem księdza Stanisława Wojdaka i księdza Adama Cieśli, który opatrzył album wstępem i posłowiem. Na koniec wieczoru głos zabrał ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz, który zachęcał alumnów, aby modlili się o ducha misyjnego dla siebie. Ksiądz Biskup przypomniał również, że misje to nie „jakaś tam” działka osoby, która chce sobie pracować „gdzieś tam” jako misjonarz – takie myślenie cechuje tych, którzy traktują Kościół jak prywatny folwark. Dlatego Ksiądz Biskup przed końcową modlitwą i błogosławieństwem jeszcze raz podkreślił zdecydowanie: „Nie wolno nam zrobić z Kościoła prywatnego folwarku!”.
 
W czwartkowy wieczór podczas kolacji klerycy mogli skosztować smakołyków przywiezionych przez stażowiczów z krajów w których przebywali. Po kolacji była możliwość obejrzenia filmu pt. „Kaznodzieja z karabinem” w sali Ogniska.
 
Natomiast w piątek wieczorem podczas nabożeństwa różańcowego sekcja modlitewna Ogniska Misyjnego przygotowała różaniec w językach z terenów misyjnych. Modliliśmy się w takich językach jak: sango, quechua, rosyjski, francuski i hiszpański. Tym akcentem zakończyliśmy cały tydzień misyjny.