Wydarzenia w Tygodniu Misyjnym

W niedzielny wieczór, w dzień rozpoczynający tydzień misyjny, odbyła się projekcja filmu pt. „Kaznodzieja z karabinem”, który traktował o problemach Afrykańczyków, szczególnie mieszkańców Sudanu, gdzie ciągle trwa walka dwóch ugrupowań, która pochłania setki tysięcy istnień. Celem głównego bohatera była pomoc dzieciom na tych terenach. Film został bardzo entuzjastycznie odebrany, dał też wiele do myślenia, gdyż pokazuje on drogę nawrócenia i wielką siłę Bożej pomocy. Zgromadziło się na seansie ponad 30 osób, które chciały ten rozpoczynający się tydzień misyjny zacząć pełną parą. Po zakończonym filmie ciągle towarzyszyły duże emocje z nim związane, co pokazuje, że był on strzałem w dziesiątkę.

We wtorek, 22 października, seminaryjna wspólnota gościła na nabożeństwie różańcowym mieszkańców DPS-ów oraz – w różnym przedziale wiekowym – upośledzonych umysłowo i ruchowo. Modliliśmy się nie tylko w misyjnych intencjach, ale również za siebie nawzajem. W tym roku liczba uczestników była imponująca. Spotkanie rozpoczęło się – zaraz po przyjeździe gości – wspólnym posiłkiem, a zakończyło się, wspomnianym już, najważniejszym punktem programu, jakim była modlitwa różańcowa. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, które pozwala nam dzielić się miłością i uzupełniać nawzajem nasze braki.

Centralnym punktem tygodnia misyjnego była środa, dzień świadectw. Jak co roku panowała wśród misyjnych sympatyków atmosfera zaciekawienia.
Do wspólnoty seminaryjnej na to wydarzenie dołączył również bp Andrzej Jeż.

Wszystko rozpoczęło się utworem zespołu Bethesda oraz krótką przedmową prowadzącego – Dariusza Majki i O. Stanisława Wojdaka. Po tym niedługim wstępie na scenie pojawili się najbardziej wyczekiwani – ci, którzy mieli dzielić się swymi duchowymi przeżyciami, ale nie tylko. Jako pierwszy wystąpił dk. Marcin Bukowiec, który starał się nam przybliżyć Norwegię i panujące tam warunki pracy duszpasterskiej. Zaraz po nim do głosu doszedł dk. Grzegorz Brach, który opowiadał o naszych sąsiadach – Ukrainie, gdzie spędził niecały miesiąc, pomagając w pracy duszpasterskiej. Oczywiście nie zabrakło przy tym zdjęć, które ukazywały realia wymienionych państw. Następnie wystąpił Jan Dziedzina prezentując krótko swój pobyt w Metzu, we Francji, na stażu językowym. Po tych świadectwach przyszedł czas na Damiana Siciarza, który z wielkim entuzjazmem przybliżał zgromadzonym staż misyjny, w którym uczestniczył. Odbywał się on w malowniczym Peru. Następny na scenie pojawił się Dariusz Zachwieja, który starał się podzielić wrażeniami z pobytu w Kazachstanie. Po nim mieliśmy okazję wsłuchać się w ostatnie świadectwo – z Afryki, a dokładniej z Czadu, gdzie udało się kilku kleryków i kapłanów wraz z O. Wojdakiem, a opowiadał o tym jeden z uczestników stażu – Krzysztof Ferenc. Po każdej z trzech wymienionych na końcu prezentacjach następowała projekcja filmów przygotowanego przez alumnów i kapłanów, których tematem przewodnim był rok wiary.

Całe wydarzenie przypieczętował zespół Bethesda kolejną piosenką oraz prezentacją nowo nagranego teledysku. Bp Andrzej Jeż podsumował wieczór, zwracając szczególną uwagę na to, że Kościół z natury jest misyjny i wyrażając pragnienie, aby każdy kapłan diecezji tarnowskiej przynajmniej kilka lat przepracował na misjach. Mówił też, abyśmy zastanawiali się w sercach nad misyjnym wymiarem kapłaństwa, do którego dążymy i zachęcał do modlitwy. Wieczór świadectw zakończył się pasterskim błogosławieństwem.


Drukuj   E-mail