Nabożeństwo misyjne 26 X 2012

Nabożeństwo misyjne

Część I
Pieśń

Mówimy „misyjne drogi”
i odruchowy myślimy
o pustyniach, o buszu,
o lasach tropikalnych,
czy lodach Grenlandii.
Tymczasem bywa, że w naszych miastach
Chrystus jest
bardziej nieznany.
Trudniej w nich niż na pustyni
spotkać człowieka.
Często łatwiej przedrzeć się przez busz
niż przez dramaty,

jakie dzieją się w cieniu luksusu i bezmyślności.
Jedni zagubili się w anonimowym tłumie
niby w leśnej gęstwinie,
innym serce zlodowaciało.
Panie, który kochałeś swoje miasto
i płakałeś nad jego nieszczęściami,
uczyń nas apostołami naszych miast i wsi.
Pieśń

Czwartkowy wieczór filmowy w tygodniu misyjnym.

Ci, którzy zdecydowali się mimo wszystko spędzić czwartkowy wieczór na projekcji filmu „ Krew w twoim telefonie” oraz fragmentu dokumentu autorstwa Lecha Dokowicza „ Ja Jestem”, z pewnością nie żałowali poświęconego czasu. Film „ Krew w twoim telefonie”, to dokument, przedstawiający bardzo trudną sytuację wielu Afrykańczyków ciężko pracujących przy wydobywaniu pewnego metalu, używanego do produkcji telefonów komórkowych. Wszystko dzieje się w Kongo, gdzie wyzyskiwani ludzie (zwłaszcza młodzież), za marną pensję co dzień narażają swoje życie pracując w kopalniach. Mniej więcej raz w miesiącu dochodzi tam do tąpnięć, pochłaniających mnóstwo ofiar. Jakby tego było mało, ten drogocenny teren jest pilnie strzeżony przez wojsko, co jednak nie czyni go wcale bezpiecznym. W licznych próbach odbicia kopalni, czy też innych rozruchach ginie kolejna pokaźna ilość osób.

Nabożeństwo misyjne

W piątek, 26.10.2012r. miało miejsce w naszej seminaryjnej kaplicy nabożeństwo misyjne. Był to jeden z ostatnich akcentów tygodnia misyjnego, tak bogato przeżywanego  w Seminarium. Przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie modliliśmy się za misjonarzy, misjonarki, ludzi, do których są posłani, a także za nas samych, abyśmy odważnie stawali się misjonarzami najpierw naszych środowisk, tak seminaryjnego jak i parafialnego. Rozważania przeplatały kanony i pieśni. Zamieszczamy także  tekst nabożeństwa.

Treść nabożeństwa misyjnego

Wieczór świadectw.

WieczórDnia 24 października 2012 roku w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbył się IV Wieczór Świadectw, w czasie którego diakoni i alumni podzielili się z seminaryjną wspólnotą swoimi świadectwami z odbytych w czasie wakacji stażów misyjnych i kursów językowych. Wieczór Świadectw rozpoczął się występem zespołu „Genezareth”, który śpiewając piosenki wprowadzał radość i uśmiech na twarzach uczestników. Zespół „Genezaret” towarzyszył nam i umilał czas swoimi występami przez cały Wieczór Świadectw, który poprowadził kleryk Rafał Piekara z roku IV.

Różaniec misyjny.

We wtorek, 23.10.2012r. wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy, aby tak jak w każdy dzień października modlić się na różańcu. Była to jednak modlitwa szczególna, zanoszona do Boga za misjonarzy i misjonarki, zarówno duchownych jak i świeckich, zwłaszcza pochodzących z diecezji tarnowskiej, a także za ludzi wśród których posługują. Ze względu na trwający tydzień misyjny, modlitwy „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu” i „O mój Jezu” w poszczególnych dziesiątkach, do połowy odmawiane były w językach, kolejno: hiszpańskim, sango, rosyjskim, francuskim i angielskim.

Świadectwa Misyjne w Błoniu.

PonW poniedziałek 22 X 2012 wyjechaliśmy do Błonia pod Tarnowem, by naszym najmłodszym braciom z roku pierwszego przybliżyć idee działalności Ogniska Misyjnego w naszym Seminarium, a w szczególności nasze sztandarowe dzieło: tak zwane „staże misyjne”. Na miejsce przybyliśmy z Ojcem Wojdakiem nieco wcześniej, gdyż poniedziałek jest w Błoniu dniem spowiedzi. Postanowiliśmy więc czas ten wykorzystać na spacer po świeżym powietrzu, oraz na wspólnotową modlitwę różańcową. 
Później przyszedł czas kolacji i wreszcie świadectw misyjnych.

Publish modules to the "offcanvs" position.