Staż misyjny - Kamerun 2015 - Relacja 3

08.08.

IMG 8223Kolejny dzień naszego stażu misyjnego w Kamerunie rozpoczął się bardzo intensywnie. Otóż już z samego rana udaliśmy się do Sióstr Dominikanek: s. Michaeli, pochodzącej z diecezji tarnowskiej i s. Klary, pochodzącej z diecezji przemyskiej. Siostry te prowadzą w Bertoua ośrodek zdrowia, dzięki któremu pomagają setkom chorych ludzi. Nasza wizyta u Sióstr była nieprzypadkowa, bowiem 8 sierpnia przypada w liturgii wspomnienie św. Dominika, czyli założyciela ich zakonu. Była to więc dla Sióstr uroczystość odpustowa. O godz. 6.30 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, podczas której śpiewaliśmy polskie pieśni, choć sama Msza była sprawowana w języku francuskim.

O potrzebie pracy Sióstr mogliśmy dowiedzieć się już po wizycie w ich domu. Odwiedziliśmy bowiem rodzinę Josepha- kilkunastoletniego chłopca, chorego na epilepsję, który wpadł do ogniska i ma mocno oparzoną nogę. Doświadczyliśmy tego, że pomoc medyczna ze strony Kościoła na gruncie afrykańskim jest czymś bardzo istotnym. Do takich ośrodków zdrowia przychodzą zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie.

Dalszą część dnia przeznaczyliśmy na pracę, przede wszystkim malowanie sal lekcyjnych, cięcie drewna, czy laminowanie obrazków, które posłużą dzieciom ze szkoły w Bertoua do nauki i zabawy.

09.08.

IMG 8346W niedzielę, 9 sierpnia, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej nie w naszej prywatnej kaplicy w domu, ale w kościele parafialnym w Bertoua. O godz. 7.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, przeżywana przez wiernych z głęboką wiarą i radością. Wyrażały to śpiewy, oklaski, akompaniament muzyczny. Widocznym było to, że do niedzielnej Mszy Świętej wierni bardzo się przygotowują. Służba liturgiczna, chór, procesja z darami to tylko niektóre pola tych przygotowań. W czasie Mszy Świętej zostaliśmy przez tutejszych wiernych serdecznie przywitani.

Niedzielne popołudnie przeznaczyliśmy na odwiedziny gmachu Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Bertoua oraz udaliśmy się z wizyta do dwóch wspólnot. Na początku odwiedziliśmy Siostry Klaryski św. Teresy z Lisieux w Dimako. Siostry, w większości pochodzące z Polski, prowadzą ośrodek zdrowia oraz szkołę. Mogliśmy zobaczyć tamtejszy kościół parafialny p.w. św. Jakuba, a także doświadczyć różnorodności religii, gdyż tuż obok kościoła parafialnego powstaje meczet.

IMG 8326Następnie odwiedziliśmy ks. Stanisława Stanisławka, najstarszego misjonarza z diecezji lubelskiej, który pracuje w Bouam. Ks. Stanisław ubogacił nas swą nietuzinkową osobowością, opowieściami, poczuciem humoru i skromnym stylem życia. Obecnie ks. Stanisław zajmuje się budową nowego kościoła p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Będzie to nowoczesny kościół, którego wnętrze zdobią wspaniałe mozaiki i marmurowa posadzka w prezbiterium. Świadczy to nie tylko o wielkości przedsięwzięcia, ale także o fachowości w wykonywaniu zadania. Poznaliśmy Pana Tomka Wolińskiego - artystę, który zajmuje się ozdabianiem wnętrza i frontowej ściany kościoła. Do Afryki przyjechał w listopadzie 2014 roku jako wolontariusz. Z początku pracował w RCA na misji w Baboua i Bouar, następnie w Kamerunie u Pani Ewy Gawin, a obecnie jest u Ks. Stanisława. Pan Tomek zdążył już zapoznać się z Afrykanką z Bertoua, z którą wziął ślub.

10.08.

Tego dnia rozpoczął się kolejny tydzień naszego pobyt w Afryce. Dzień jak zawsze rozpoczęliśmy od modlitwy i Mszy Świętej, a po śniadaniu udaliśmy się do pracy. Cieszymy się, gdyż widać już efekty naszych działań, bowiem część sal została już po raz pierwszy pomalowana, a pozostałe czekają na malowanie. Oby nasza praca jak najszybciej posuwała się do przodu!


Drukuj   E-mail