Staż misyjny - Kamerun 2015 - Relacja 6

24-29.08.

IMG 0418 rel7W kolejnym tygodniu naszego pobytu w Bertoua zdecydowaną większość czasu poświęciliśmy na prace wykończeniowe w szkole. Oprócz wymalowania i oddania do użytku siedmiu sal szkolnych, pomalowaliśmy pokój przeznaczony dla kierownika internatu i skończyliśmy przygotowywanie trawersów do łóżek, na których będą spały dzieci w internacie. Maciek Stabrawa naprawił zepsutą kosiarkę do trawy. Przez trzy dni mieszkał z nami Paulo, Włoch który od wielu lat z wielkim zapałem i zaangażowaniem wspiera finansowo wiele nowych inwestycji na misjach we wschodnim Kamerunie. W sobotę rozpoczęliśmy przygotowania do wyjazdu. Kupiliśmy kilkadziesiąt rzeźb z hebanu, parę olejnych obrazów, przedstawiających afrykańskie widoki oraz obrusy do nowej Sali misyjnej. Spakowaliśmy także kilka rodzajów owoców afrykańskich i kilkanaście roślin ozdobnych, aby spróbować rozsadzić je w naszych polskich warunkach. Siostry Dominikanki podarowały nam kilka orzechów kokosowych. W piątek, przed zakończeniem pracy, pożegnaliśmy się z pracownikami budującymi szkołę.

Staż misyjny - Kamerun 2015 - Nasza praca w szkole w Bertoua

IMG 8016Przez cały miesiąc sierpień pracujemy przy szkole dla głuchoniemych w Bertoua. Zbliżając się do końca naszego stażu misyjnego w Kamerunie chcemy przedstawić jak wyglądają owoce naszej pracy na ziemi afrykańskiej.

Pracowaliśmy od poniedziałku do piątku każdego tygodnia. Nasze działania rozpoczynaliśmy około godz. 8.00 po porannym rozmyślaniu, Mszy Świętej i śniadaniu. W szkole byliśmy do godz. 13.00, a po obiedzie i krótkim odpoczynku, czasami nawet zaraz po obiedzie pracowaliśmy dalej aż do godz. 18.00.  Następnie po modlitwie różańcowej, kolacji i wspólnych spotkaniach oraz rozmowach udawaliśmy się na spoczynek, by nabrać sił do kolejnego dnia.

Staż misyjny - Kamerun 2015 - Relacja 5

17.08- 21.08

IMG 0026 rel5Te dni naszego stażu misyjnego w Kamerunie przeznaczyliśmy na realizację naszego głównego celu, a mianowicie na pracę przy budowie szkoły w Bertoua. Nasza praca rzeczywiście przynosi owoce, gdyż w piątek zakończyliśmy malowanie sześciu sal, które zostały oddane do użytku. Sale te zostały pomalowane na kolory przyjazne dzieciom, np.: żółty, zielony, niebieski, czy wrzosowy. W następnym tygodniu zajmiemy się malowaniem ostatniego-siódmego pomieszczenia, które w przyszłości posłuży jako sala komputerowa dla dzieci uczących się w szkole w Bertoua.

21.08.

Staż misyjny - Kamerun 2015 - Relacja 4

Próba ministrantów przed uroczystą Mszą Świętą na misji ks. Mirosława Bujaka11.08.

Wtorek, jak każdy dzień powszedni w tygodniu minął nam bardzo pracowicie. Wciąż z zapałem pracowaliśmy przy szkole w Bertoua, aby kolejne sale mogły nabierać coraz piękniejszych kolorów. Ten dzień był jednak nieco inny niż pozostałe, ponieważ w godzinach popołudniowych udaliśmy się z wizytą do Biskupa Bertoua Josepha Atangi. Ksiądz biskup przyjął nas bardzo serdecznie. W czasie rozmowy pytał o czas naszego pobytu w Kamerunie, o zajęcia i o owoce naszej pracy w Bertoua. Życzył nam także, aby dni pobytu na ziemi afrykańskiej były przez nas owocnie przeżyte.

Staż misyjny - Kamerun 2015 - Relacja 3

08.08.

IMG 8223Kolejny dzień naszego stażu misyjnego w Kamerunie rozpoczął się bardzo intensywnie. Otóż już z samego rana udaliśmy się do Sióstr Dominikanek: s. Michaeli, pochodzącej z diecezji tarnowskiej i s. Klary, pochodzącej z diecezji przemyskiej. Siostry te prowadzą w Bertoua ośrodek zdrowia, dzięki któremu pomagają setkom chorych ludzi. Nasza wizyta u Sióstr była nieprzypadkowa, bowiem 8 sierpnia przypada w liturgii wspomnienie św. Dominika, czyli założyciela ich zakonu. Była to więc dla Sióstr uroczystość odpustowa. O godz. 6.30 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, podczas której śpiewaliśmy polskie pieśni, choć sama Msza była sprawowana w języku francuskim.

O potrzebie pracy Sióstr mogliśmy dowiedzieć się już po wizycie w ich domu. Odwiedziliśmy bowiem rodzinę Josepha- kilkunastoletniego chłopca, chorego na epilepsję, który wpadł do ogniska i ma mocno oparzoną nogę. Doświadczyliśmy tego, że pomoc medyczna ze strony Kościoła na gruncie afrykańskim jest czymś bardzo istotnym. Do takich ośrodków zdrowia przychodzą zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie.

Publish modules to the "offcanvs" position.