Staż misyjny - Afryka 2014 - Relacja 2

Piątek, 22 sierpnia

Dzień rozpoczęliśmy Eucharystią, a po śniadaniu wraz z ks. Bogdanem odwiedziliśmy Arcybiskupa Anatola Milandou, pasterza diecezji Brazzaville i Nuncjusza Apostolskiego w Republice Konga i Gabonie Jana Pawłowskiego, naszego rodaka. Przy okazji mogliśmy zobaczyć miasto, w tym Katedrę Sacre-Coeur gdzie modliliśmy się przy grobie Sugi Bożego Kardynała Emila Biayendy, miejscowego Biskupa męczennika, który jest otaczany tutaj wielką czcią. Zwiedziliśmy także Bazylikę św. Anny, której architektura wywarła na nas wielkie wrażenie. Potem zrobiliśmy zakupy z myślą o zbliżającej się oazie, która będzie miała miejsce na peryferiach Brazzaville, a w której będzie uczestniczyć ok. 150 dzieci z działającej przy parafii wspólnocie YAMBOTE. Popołudnie spędziliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu wraz ze wspólnotą parafialną, która w każdy piątek w godzinie miłosierdzia modli się w różnych naglących potrzebach. Wieczorem w biurze parafialnym rozmawialiśmy z ks. Bogdanem o życiu parafii oglądając różne zdjęcia i filmy. Największe i najbardziej były te przedstawiające wybuch magazynu broni, który zdarzył się kilka lat temu i pochłoną kilkaset ofiar.

Sobota, 23 sierpnia

Dzień upłyną pod znakiem przygotowań do oazy. Pomogliśmy ks. Proboszczowi sporządzić konspekty dla animatorów przeznaczone do pracy w grupach. Przewodnią ideą tegorocznej oazy jest miłosierdzie Boże i orędzie Jezusa skierowane do siostry Faustyny. Stało się naszym zwyczajem, że codziennie modlimy się i czytały Pismo Święte w języku francuskim. W parafii bardzo wiele dzisiaj się działo: strojenie kościoła, próby przed liturgią, bardzo wiele dzieci i młodzieży. Czas w Afryce płynie powoli, bo choć dzieje się dużo nie ma zbędnego zabiegania. Dziś mogliśmy też poczuć co znaczy afrykański upał.

Niedziela, 24 sierpnia

Dziś wyczekiwana przez nas niedziela liturgia przerosła wszelkie nasze oczekiwania. Msza pod przewodnictwem Arcybiskupa Milandou, połączona ze złożeniem ślubów wieczystych przez 3 miejscowe siostry ze zgromadzenia Sióstr Kongijskich od Różańca, trwała 3 godziny. Piękny śpiew chórów, tańce dziewczynek ubranych w specjalne parafialne stroje i nastrój głębokiej modlitwy- tak można opisać tę celebrację. A potem- feta! Świętowanie, radość, mnóstwo jedzenia, okazja do spróbowania miejscowych potraf i owoców. Wszystko było pyszne o czym zapewniali nas miejscowi smakosze- C`est bon! - jak mawia Wikariusz abbe Jordan. Popołudniowa siesta była niemożliwa z powodu trwającej zabawy.


Drukuj   E-mail