Czad - Relacja 9 - 11 sierpnia

Czad - Relacja 9 - 11 sierpnia
Niedziela to dla nas dzień wyjazdu.  Po całonocnej ulewie, obawialiśmy się, że wierni nie przyjdą na Mszę św.  ponieważ całe Coq-Ville było zalane. Jednak, ku naszemu zdziwieniu, ludzie zaczęli się schodzić i z małym opóźnieniem rozpoczęliśmy Mszę św.  Z okazji naszego wyjazdu, członkowie różnych wspólnot ubrali się w swoje stroje.  

Po Mszy św., krótkim słowem podziękowaliśmy całej wspólnocie za ich serdeczność wobec nas. Reprezentanci parafii, także wyrazili swoją wdzięczność wobec nas ofiarując nam typowo afrykańskie upominki. Pomimo bardzo zlej pogody, zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Wielu ludzi podchodziło do nas, aby uścisnąć nasze dłonie i życzyć nam szczęśliwej podróży.

Czad - Relacja 8 - 10 sierpnia

W czwartek zostaliśmy zaproszeni przez arcybiskupa N’Djameny - Mathiasa Ngarteri Mayadi na wspólny obiad. Spożyliśmy go w obecności wielu księży pracujących w tamtejszej kurii.

Po powrocie do Coq-Ville spotkaliśmy się z ojcem oblatem Mikołajem, który pochodzi ze stolicy a obecnie pracuje jako przełożony w nowicjacie oo. oblatów w Kamerunie. Co ciekawe mówi bardzo dobrze po polsku, ponieważ przez 5 lat studiował teologię w Poznaniu. Jego mama była muzułmanką, która nawróciła się na katolicyzm. Mimo to wielu członków rodziny pozostało muzułmanami. W związku z tym podzielił się z nami rozległą wiedzą i osobistym doświadczeniem na temat życia muzułmanów i katolików w Czadzie.

Czad - Relacja 7 - 7 sierpnia

Czad - Relacja 7 - 7 sierpnia
Poniedziałek był dla nas dniem zwiedzania N’Djameny. Rozpoczęliśmy od wizyty w studiu radia katolickiego, którego dyrektorem był nasz tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa. Obecnie jego następcą został kombonianin ojciec Luigi Moser, o którym wcześniej wspominaliśmy.  W tym studiu były również przygotowywane materiały telewizyjne, czego dowodem jest bogata dokumentacja wydarzeń z ostatnich dziesięcioleci. Ks. Worwa zaznaczył, że te materiały są liczniejsze, od tych posiadanych przez czadyjską telewizję publiczną. Mimo tak chlubnej przeszłości, z powodów materialnych, radio zostało zamknięte ok. 3 miesiące temu. Nowy dyrektor radia, mimo wielu przeszkód z wielkim entuzjazmem zabrał się za konserwacje budynków i sprzętów, by jak najszybciej wznowić emisję katolickiego radia, a prace rozpoczął od wstawienia pokaźnej anteny.

Następnie odwiedziliśmy bibliotekę prowadzoną przez ojców jezuitów, której dyrektorem jest ojciec Antoine Berilengar. Jest to jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Czadzie. Wielkie wrażenie zrobiło na nas wyposażenie wnętrza oraz pokaźny zbiór literatury z różnych dziedzin nauki. Biblioteka jest w trakcie instalacji systemu zasilania energią słoneczną.

Czad - Relacja 6 - 4 sierpnia

W środę odpoczywaliśmy po wytężonej pracy u sióstr. W południe odwiedziła nas siostra Yvette – Kamerunka, która pracuje na parafii Farcha. Zrobiła nam niespodziankę, ponieważ przywiozła różnorodne produkty spożywcze, z których przygotowała wyśmienity obiad. Przy tej okazji opowiedziała nam o swojej rodzinie i o zwyczajach panujących w jej kulturze.

W czwartek natomiast o godzinie 17.30 uczestniczyliśmy w pożegnaniu Chargé d’Affaires - Księdza prałata Rubena Daria Ruiza Maïnardiego, który po kilku latach pracy w N’Djamenie został powołany do posługi w Paryżu. Warto wspomnieć, że ów ksiądz jest Argentyńczykiem. Msza św. miała bardzo uroczysty charakter. Liturgii przewodniczył arcybiskup N’Djameny – Mathias Ngarteri Mayadi, który już dwukrotnie odwiedzał nasze tarnowskie seminarium. Wraz z nim koncelebrowali: nuncjusz apostolski w Czadzie biskup Jude Thaddeus Okolo (Nigeryjczyk),  który rezyduje w Bangui, biskup Jean-Claude Bouchard – przewodniczący Konferencji Episkopatu Czadu oraz kilkunastu miejscowych kapłanów, a także misjonarzy. Były również siostry zakonne z kilku zgromadzeń. Po Mszy św. miała miejsce uroczysta kolacja, na której panowała przyjazna atmosfera.

Czad - Relacja 5 - 4 sierpnia - relacja księży

Poniżej odnośnik do krótkiej relacji księży
przebywających na parafii w Dembe...

Czad - Relacja 4 - 30 lipca

Msza św. żałobna za śp. Celinę zgromadziła większą niż zwykle liczbę osób. Mąż zmarłej dziękował za przybycie i modlitwę. W związku ze śmiercią kogoś bliskiego, rodzina, krewni oraz znajomi gromadzą się przez kilka dni w domu rodzinnym zmarłego, aby towarzyszyć rodzinie w tych trudnych chwilach. Spożywają wspólny posiłek, rozmawiają oraz modlą się. Takiemu spotkaniu towarzyszą tradycyjne śpiewy. Podobne zwyczaje panują w innych krajach afrykańskich, co było szerzej opisane w relacjach z poprzednich staży misyjnych.

Coraz bardziej wchodzimy w życie wspólnoty parafialnej. Najłatwiej było nam tego doświadczyć w sobotni wieczór, kiedy trwały przygotowania na niedzielną uroczystość. Szczególną uwagę zwróciliśmy na spotkanie grupy ministrantów. Chłopcy zaczynają zebranie wspólną lekturą Pisma Świętego, a następnie aktywnie rozmawiają o niedzielnej Ewangelii. W tym samym czasie odbywały się próby dwóch chórów oraz grupy dziewcząt, które tańczą podczas niedzielnej liturgii. Wiele osób zajmowało się porządkowaniem placu i ołtarza polowego. Na niedzielnej Eucharystii zgromadziło się mnóstwo osób, a jej przebieg, tak jak zwykle, był bardzo uroczysty. Popołudniu uczestniczyliśmy w imprezie kulturalnej, zorganizowanej z okazji zakończenia roku duszpasterskiego przez parafian Coq-Vill. Program artystyczny był bardzo bogaty. Zaskoczyła nas ich umiejętność zabawy, różnorodnych tańców i emanujących radością pieśni. Znaczną część tego programu udało się nam zarejestrować na naszej kamerze.

Publish modules to the "offcanvs" position.